CE - SINIFI / EHLİYET SINIFLARI

CE - SINIFI - Ehliyet Sınıfları

ÇEKİCİ EHLİYETİ İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR? ANKARA ÇEKİCİ VE TIR EHLİYETİ NASIL ALINIR?; işte gereken cevaplar...

 

Çekici, römork ve yarı römorkları çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıtı kullanır.

- Lastik Tekerlekli Traktör, belirli şartlarda römork ve yarı röm

- Çekici, römork ve yarı römorkları çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıtı kullanır.

- Kamyon, izin verilebilen azami yük taşıma ağırlığı 12000 Kg dan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıtı,

- Otomobil, yapısı itibariyle, sürücü yerinden başka en çok yedi oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıtı,

- Minibüs, yapısı itibariyle, sürücü yerinden başka sekiz veya 14 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş motorlu taşıtı,

- Kamyonet, izin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3500 Kg.ı geçmeyen ve yük taşıma için imal edilmiş motorlu taşıt.

Kızılayda Sürücü Kursu, Ehliyet Kursu, Çekici Ehliyeti, Ağır vasıta ehliyet,Tır Ehliyetiİçin ;

Başvuru Şartları:

21 yaşına girmiş olmak ve En az ilkokul mezunu olmak,

Resmi veya özel sağlık kurulundan 16. maddede belirtilen “sürücü olur” raporu almış olmak,

Türk Ceza Kanunu’nun 403, 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak,

Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

* Direkt CE sınıfı Çekici tır ehliyeti alınamaz. C sınıfı sürücü belgesi olması gerekip 6 Direksiyon Eğitimi Dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

*  CE sınıfı Çekici tır ehliyeti olanlardan A,A1-A2 sınıfı sürücü sertifikası almak isteyenler; 12 saat Direksiyon Eğitimi Dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

* CE sınıfı Çekici tır ehliyeti olanlardan, D sınıfı sürücü sertifikası almak isteyenler; 7 saat Direksiyon Eğitimi Dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

* B sınıfı sürücü belgesi olanlar direkt CE sınıfı sürücü belgesi alamaz önce C sınıfı sürücü belgesi alınması gerekmektedir.

C kamyon ehliyeti olanlardan,  CE sınıfı Çekici tır ehliyeti almak isteyenler; 6 saat Direksiyon Eğitimi Dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

* F sınıfı sürücü belgesi olanlardan,  CE sınıfı Çekici tır ehliyeti almak isteyenler; 24 saat Direksiyon Eğitimi Dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

CE sınıfı Çekici tır ehliyeti almakmı istiyorsunuz? ozaman doğru yersesiniz.

Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız.

Güvenli Sürüş ve Güvenilir Eğitim İçin ;

İLETİŞİM