C - SINIFI / EHLİYET SINIFLARI

C - SINIFI - Ehliyet Sınıfları

KAMYON EHLİYETİ İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR? ANKARA KAMYON EHLİYETİ NASIL ALINIR?; işte gereken cevaplar...

  - Kamyon, izin verilebilen azami yük taşıma ağırlığı 12000 Kg dan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıtı

  - Otomobil, yapısı itibariyle, sürücü yerinden başka en çok yedi oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıtı,

  - Minibüs, yapısı itibariyle, sürücü yerinden başka sekiz veya 14 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıtı,

  - Kamyonet, izin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3500 Kg.ı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıtı, kullanır.

  - Lastik Tekerlekli Traktör, belirli şartlarda römork ve yarı römork çekebilen, ancak ticari amaçla taşımada kullanılmayan tarım araçlarını, kullanır.

- Kızılayda Sürücü Kursu, Ankarada Sürücü Kursu, Kamyon Ehliyeti, Ankara C sınıfı ehliyet İçin;

Başvuru Şartları:

* 21 yaşına girmiş olmak ve  En az ilkokul mezunu olmak,

* Resmi veya özel sağlık kurulundan 16. maddede belirtilen sürücü olur raporu almış olmak,

Türk Ceza Kanunu’nun 403, 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı

Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak,

* Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

* Direkt C sınıfı sürücü belgesi, (C sınıfı kamyon ehliyeti) alınamaz en az B sınıfı Sürücü Belgesi olup 20 saat Direksiyon Eğitimi dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

* C sınıfı kamyon ehliyeti olanlardan A,A1,A2 sınıfı motosiklet ehliyeti almak isteyenler; 12 saat Direksiyon Eğitimi Dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

* C sınıfı kamyon ehliyeti , CE (tır ehliyeti), D sınıfı otobüs ehliyeti sertifika almak isteyenler; 6 saat Direksiyon Eğitimi Dersine devam etmeleri gerekir. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

F sınıfı sürücü belgesi olanlardan, C sınıfı kamyon ehliyeti almak isteyenler; 24 saat Direksiyon Eğitimi Dersine devam ederler. Sadece direksiyon sınavına tabii tutulurlar.

Direkt C sınıfı kamyon ehliyeti alınamaz.

 Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız.

Güvenli Sürüş ve Güvenilir Eğitim İçin ;

İLETİŞİM