B Engelli (H) - SINIFI / EHLİYET SINIFLARI

  • ANASAYFA
  • EHLİYET SINIFLARI
  • B Engelli (H) - SINIFI

B Engelli (H) - SINIFI - Ehliyet Sınıfları

- Hasta ve Engellilerin kullanabilecekleri özel tertibatlı motosiklet veya otomobil kullanır.

- Ankarada H Sınıfı Ehliyet, B Engelli Ehliyeti, ankara engelli ehliyeti, B Sınıfı Engelli Ehliyeti (H sınıfı Engelli)için;

Başvuru şartları:

18 yaşına girmiş olmak..

Devlet hastanelerinden B Engelli Sınıfı Sürücü Olur! onaylı Heyet raporu almak..

En az ilkokul mezunu olmak,

Resmi veya özel sağlık kurulundan 16 ıncı maddede belirtilen “sürücü olur” raporu almış olmak,

Türk Ceza Kanunu’nun 403, 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak,

Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

* Direkt B Engelli (H) sınıfı engelli ehliyeti alacak olanlar 16 saat Trafik ve Çevre Bilgisi dersi, 8 saat İlk Yardım Dersi, 6 saat Araç Tekniği Dersi,4 saat Trafik Adabı Bilgisi Dersi ve 14 saat Direksiyon Eğitimi dersi görmeleri gerekir. Gördükleri derslerden sınava tabi tutulurlar.

B sınıfı sürücü belgesi olanlardan, B Engelli (H) sınıfı sertifika almak isteyenler; 6 saat Direksiyon Dersi alıp Sadece direksiyon sınavına tabi tutulurlar.

Daha önceden ehliyeti olmayıp B Engelli (H) sürücü belgesi alacaklar için, Teorik sınavda İlk Yardım Bilgisi dersinden 13, Trafik ve Çevre Bilgisi dersinden 27 Trafik Adabı Bilgisi Dersinden 4, Araç Tekniği dersinden 10 soru sorulmaktadır. Sınav süresi 60 dakikadır.

 Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız.

Güvenli Sürüş ve Güvenilir Eğitim İçin ;

İLETİŞİM